Windows 10’a Bakış

Günümüz teknolojisinde çığır açma yolunda ilerleyen Microsoft, Windows 10 için farklı planlar yapmakta ve tamamen profesyonel bir tasarım olması için elinden geleni fazlasıyla yapmaktadır. Geçen günler yapılan etkinlikte Windows 10 ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Microsoft, merakla beklenen bu işletim sistemini tanıtıma çıkardı. Windows 9’dan daha önce çıkması beklenen Windows 10 ‘da dikkat çekecek birçok tasarım geliştirmiştir.
Windows 7 ‘den sonra kaldırılan başlat menüsü tekrardan aramıza dönecek ve biraz daha farklı bir tasarımla karşımıza çıkacaktır. Windows 10 ‘da daha modern bir arayüz tasarımı geliştirilecek ve farklı güncelleme seçenekleri yer alacaktır. Masaüstünüzde yer alan bir den fazla uygulamalarınızın boyut ve özelleştirme ayarlarını başlat menüsünden isteğiniz şekilde ayarlayabileceksiniz. Hepinizin bildiği gibi Windows 8 bütün kullanıcılar için bir hayal kırıklığı ürünü olmuştu. Ancak Windows 10 ile bu durum tamamen değişecek ve yapılan geliştirmeler ile Windows 10 çığır açma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Windows 10 ‘da birçok masaüstü kullanabilme imkânınız olacaktır. Çoklu masaüstü kullanım tanıtımlarında şuana kadar beş masaüstü ile anlatımlarda bulunulmuştur. Ancak bu durum için net bir sayı belirtilmemiştir. Beşten daha fazla masaüstü açarak farklı alanlarda kullanabilme durumunuz olacaktır. Windows 9 ‘da olduğu gibi Windows içinde profesyonel şekilde geliştirilmiş dokunmatik panel destekleri bulunacaktır. Terry Myerson, Windows hakkında bu zamana kadar çıkan en iyi, en gelişmiş profesyonel işletim sistemi olacağını açık bir şekilde ifade etmiştir. Microsoft, henüz Windows 10 ‘nun tasarımını tam olarak bitirmemiştir. Ancak 2015 Mart ayı gibi bir sürede tasarımın tamamının biteceği yönünde açıklamalarda bulunulmuştur.

Genişletilmiş başlat menüsü:

Windows 7’den sonra başlat menüsünün kaldırılması yüzünden birçok tepki toplayan Microsoft, en çok kullandığımız uygulamaların bulunduğu, birçok uygulamanın kısayoluna kolayca ulaşabildiğimiz ve çeşitli ayarları yapabildiğimiz başlat menüsü Windows 10 ile geliştirilmiş bir şekilde karşımıza tekrar çıkacaktır.

Pencereli uygulamalar:

Windows üzerinden kullanılması için sadece ona özel tasarlanmış durumda olan Windows mağazası sayesinde birçok uygulamayı kolaylıkla indirdiğimiz bu uygulamaları masaüstünde özel bir şekilde bulunan ve masaüstündeki diğer uygulamalara benzer şekilde farklı bir pencerenin içerisinde yer alacaktır.
İstediğiniz zaman farklı şekillerde bu pencerelerin ayarlarıyla oynayabileceksiniz. Hem boyutları hem de tasarımına müdahalede bulunabileceksiniz. Aynı zamanda tek tık desteği sayesinde uygulama pencerelerini isteğiniz her yere kolaylıkla taşıyabilme imkanınız olacak. Bu tek tık özelliği sayesinde uygulamaları tek tıklama yaparak açıp kapatabilmeniz çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Geliştirilmiş uygulama tutturma:

Microsoft’un, Windows 10 için özel olarak tasarlamış olduğu yeni özellik dörtlü snap konfigürasyonu ile ekranınıza birden fazla uygulamayı ayı anda çok yüksek hızda ve yüksek kalitede hiçbir donma problemi yaşamadan kullanabilmeniz için özel olarak geliştirilmiştir. Ayrıca Windows 10 işletim sisteminizde bulunan arka plan üzerinde kullandığınız çalışır durumda olan uygulamalarınızı nasıl yerleştirmeniz gerektiği hakkında size özel yerleşim tavsiyelerinde bulunacak.

Yeni görev görüntüleme fonksiyonu

Microsoft, Windows 10 için yepyeni bir özellik daha geliştirdi. Farklı bir buton tasarımı yaparak bu buton sayesinde kalitesine hiçbir müdahale edilmeden aynı anda çalışmakta olan uygulamalarınızı yüksek hızda görüntüleyebileceksiniz. Tek tık özelliği ile istediğiniz her an istediğiniz uygulamayı ön plana alarak işinize devam edebileceksiniz. Bu özellik sayesinde farklı amaçlar için kullandığınız masaüstleri arasında yüksek performans hızı ile geçişlerde bulunabileceksiniz.

Sanal masaüstü:

Microsoft ‘un Windows 10 için yapmış olduğu çok işe yarayacak bir özellik olan birden fazla uygulamaları tek dosyaya toplayabilmeniz için ayarlanmış aynı zamanda masaüstünüzü kalabalık görünümden uzaklaştırmak için ayarlanmış bir özelliktir. Bu özellik sayesinde hem iş ,hem de eğlence için farklı şekillerde tasarlanmış olan masaüstlerinizi özelleştirebilmek için seçenekler ve ayarlar bulunur. İstediğiniz her zaman kullandığınız bütün masaüstleri için farklı tasarım seçeneklerini seçebilir kendinize en uygun olanı istediğiniz şekilde özelleştirerek kullanabilmenize olanak sağlamaktadır.

Allah’a Emanet Olun. Murat Değirmenci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>