Cumhuriyet Mh. İsmet İnönü Bul. No:259/E

Atakum Samsun

Eticaret ve Seo

Kar amacı ile yola koyulan her şirket, amacı ve faaliyeti gereği ticari bağlamda kar etmeyi hedeflemektedir. Günümüzde ticaretin büyük bir kısmının sanal alemde yapılmaya başlandığını ve çok sayıda irili ufaklı firmanın bu alanda faaliyet gösterdiğini göz önünde bulundurursak rekabetin çok fazla olduğu gerçeği ile karşılaşırız. Bu durumda sektörde tutunabilmek ve başarılı bir şekilde eticaret yapabilmek için tanınmış olmak gerekir. Sayısız e-ticaret siteleri arasında ön plana çıkmak ve tanınarak hedeflenen müşterilere ulaşmak için en etkili yol arama motorları optimizasyonu yani kısa adıyla seo çalışmalarıdır. Müşteriler ihtiyaçları olan bir ürünü arama motorlarında aratarak dönen sonuçlara göre çıkan sitelerden ilk sıralardan başlayarak tedarik etmeye çalışır. Bu nedenle eticaret sitesinin arama motorları arasında ön sıralarda çıkabilmesi için çeşitli seo çalışmalarının yapılması gerekir. Seo, bir ticarette en önemli paya sahip olan reklam ve pazarlamanın yerini alabilen gayet uygun maliyetli bir çalışmadır. Uzman ir kişi veya ekip tarafından titizlikle ve özenle yapıldıktan sonra sonuçlarını görebilmek için biraz sabırlı olmak gerekir. Uygulanan çeşitli teknikler ve uzun vadeli çalışmaların neticesinde ortaya çıkan seo’nun eticarette önemi şu şekilde ortaya çıkmaktadır:

  • Seo, herhangi bir reklam ile mukayese edilemeyecek kadar düşük maliyetli bir çalışmadır.
  • Uzun süreli bir çalışma olduğu için eticaret sitenizdeki içeriklerin güncel kalmasına yardımcı olur.
  • Seo çalışmaları sonucunda üst sıralara çıkıldığında eticaret sitenizin tanınmışlığını ve popülerliğini arttırır.
  • Seo çalışmaları neticesinde eticaret sitenize gelen müşterilerin ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçlarını ararken kullandıkları kavramları öğrenebilirsiniz. Böylece onlarla daha iyi iletişim kurarak ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilirsiniz.
  • Seo çalışmaları sayesinde aynı sektörde yer alan rakip eticaret siteleriniz hakkında daha iyi bilgiler edinerek öne çıkabilmek adına farklı stratejiler geliştirebilirsiniz.
  • Seo çalışmaları sayesinde sektörünüzle ilgili dizinlere kaydınız yapılır. Yani internette sizi arayanlar buralardaki kayıtlarınızla sitenizi bulurlar.
  • Gerek yurt içi gerekse yurt dışı piyasalarda yapılan seo çalışmaları sayesinde ürünlerinizi satabilirsiniz.

Eticarette seo’nun önemi elbette yukarıda saydıklarımızla sınırlı değildi. En genel anlamıyla yukarıda saydıklarımız seo’nun eticaretteki önemini ifade etmeye yeterli olmaktadır. E ticaret sieniz için yaptıracağınız seo çalışmaları neticesinde siteniz arama motorlarında doğal arama sonuçları arasında yer alacaktır. Hatta hızla üst sıralara doğru tırmanarak sitenize gelen potansiyel müşterilerin artmasına olanak tanır. Böylece markalaşma ve büyüme yolunda büyük bir adım atmış olursunuz. Bir web sitesinin tasarımı ve diğer unsurları ne kadar başarılı olursa olsun arama motorlarında arama yapıldığında sonuçlar arasında çıkmıyorsa henüz başarılıdır denilemez. Çünkü birçok kimse marka siteler haricinde diğer sitelere erişirken arama motorlarını kullanmaktadır. Bu nedenle seo çalışması ne kadar düzgün ve özenli yaptırılırsa sonuçlar çok daha verimli olacaktır. Allah’a Emanet Olun.

İsimE-posta

Bir cevap yazın