Son yılların en büyük yatırım sektörü haline gelen eğlence ve sohbet odaklı cafeler plansız bir şekilde açıldığında kolay kolay tutmuyor. Açılış sürecinde profesyonel bir danışman desteği alarak her türlü kötü sonuca engel olabilirsiniz. Danışman, kurumlara veya kişilere doğru ve gerekli kararları aldırmayı sağlayan fikir verici uzman kimselerdir. Cafe danışmanı da mantık olarak cafe ve restoran açma konusunda para ve zaman kaybını önleyen doğru karar aldıran yetenekli ve tecrübe sahibi kişiler olarak karşımıza çıkıyor. Değişen ekonomik şartlar ile birlikte cafe ve restoranlardan beklentilerimiz de hızla artmaya başladı. Açık derecede bir fark yaratan menüsüyle son derece şık dizaynı ile göz kamaştıran ve personeli ile hayran bırakan bir kafe açmak istiyorsanız profesyonel bir danışman bunları tabi ki sizin yerinize yapabilir. Fakat son zamanlarda oldukça artan bu sektörde iyi bir danışman bulabilmek için öncelikle danışmanın yaptığı işlere bakmak gerekli.

Peki cafe danışmanı size ne gibi faydalar sağlar diye düşünelim. Örneğin bir cafe açmak istediniz, bar ve mutfak malzemeleri hakkında yeterli bilgiye sahip değilsiniz. Siz bu malzemeleri direkt aynı fiyattan satın alırken, cafe danışmanı bu fiyatı %50 lere varan indirimle alabilir. Ama diyelim ki sıfır bir ürün almaya bütçeniz yetmedi bu durumda tabi ki uzman yardımcınız 2.el pazarını çok iyi bilmelidir. Aynı zamanda uzman bir cafe danışmanı müşterilerinin Cafe ve restoran açmanın maliyeti ne kadardır? Pazar araştırması nasıl yapılır? Uygun bir mekan nasıl bulunabilir? Menü tasarımı ve menüde neler yer alır? Uygun koşullarda çalışacak personeli nasıl bulurum? gibi sorularına cevap verebilmelidir.

Stratejik Danışmanlık
Şirketin nasıl kurulması gerektiği ve pazar araştırması. İşinizi ve şirketinizi yükseltmenizi sağlayacak yatırımcıları ve iş geliştiricileri hakkında bir takım danışmanlık faaliyetleri bulunmaktadır. Stratejik danışmanlığın içine giren bazı faaliyetleraşağıda maddeler halinde verilmiştir.

• İş planlanması ve konsept
• Fikir sunulması ve geliştirilmesi
• Menü ve marka tasarımları
• Yatırım Faaliyeti


Sahada Uygulanan Danışmanlık
Cafe ve restoranın kurulması gereken yerleri önceden belirleyip inşasının tasarlanması, maliyeti azaltma çalışmaları ve kalite konusunda danışmanlık faaliyetleri bulunmaktadır.Sahada uygulanan danışmanlık hizmetleri aşağıda bulunan maddelerin tamamını kapsamaktadır.

• İşletmenin kurulacağı yerin lokasyonunu belirlemek
• Kira danışması ve hukuki konular
• İşletmenin inşa faaliyeti
• Malzeme ve tedarikçi bulmak
• Pazar araştırması yapılması