Yeni Başlayanlar İçin E-Ticaret

Dünya genelinde büyük bir hızla büyüyen e-ticaret sektörü, ülkemizde de aynı hızla büyümeye devam etmektedir. Her geçen gün yeni isimlerin ve firmaların yerlerini almaya çalıştığı dev sektörde herkes payına düşen dilimi alabilmek için büyük çaba sarf etmektedir. Elektronik ticaretin hızla gelişmesindeki en büyük etkenler arasında internet erişiminin yaygınlaşması ve alış verişlerin artık internet üzerinden yapılmaya başlaması görülmektedir.

E-ticaret sektöründe yer almak isteyenler öncelikle bu alanda bilgi sahibi olmalıdır. Bilinen ticaretten çok daha farklı bir işleyişe sahip olması ve belli başlı püf noktalarının çok iyi bilinmesi başarılı olmak için gereklidir. Siz de bu dev pastadan payınıza düşen dilimi almak ve hızla büyümek istiyorsanız yeni başlayanlar için e-ticaret hakkında tüm detayları en ince ayrıntısına kadar öğrenmelisiniz. Aşağıda yer alan önemli hususları dikkate aldığınızda e-ticaret sektöründen para kazanmamanıza bir sebep bulunmamaktadır:

• Yeni başlayanlar için e-ticaret dünyasının 7/24 ve 365 gün açık olduğunu belirtelim. Bu nedenle çok iyi bir alt yapının kurulması, siz başında olmadığınızda bile sorunsuz bir şekilde işleyebilmesi için önemlidir.
• Dilimize yatırım getirisi olarak geçen ROI hesaplamasının iyi yapılması gerekir.
• E-ticaret yapacağınız alan ve hedef kitlenizin belirlenmesi önemlidir. Yapacağınız satışlar şirketler arası mı, kişilere yönelik mi olacak gibi soruların net olarak cevaplanması ve buna uygun şekilde faaliyete geçilmesi gerekir.
• Fiziki bir mağazadan çok daha fazla ilgi bekleyen online alış veriş sitenizin müşterilerinizin ihtiyaçlarına göre sürekli güncellenmesi ve revize edilebilir olması çok önemlidir. Müşterileriniz sitenize geldiğinde işleyişten memnun olmazsa, ürünleriniz güncel değilse vb. sebeplerden ötürü sitenizi terk edebilir ve bir daha gelmez.
• Dünya genelinde yapılan her işin bir rengi vardır. Örneğin yiyecek firmaları kırmızı, süt ürünleri mavidir genelde. Siz de satacağınız ürünlerin alanına uygun bir renkte tasarım seçmelisiniz. Müşterileriniz sitenizden hoşlanmalı ve ürünlerle ilgilenebilmelidir.
• Satışını yapacağınız ürünlerle ilgili bir alan adı belirlemeniz, sitenizin geleceğini etkileyen en önemli etkenlerin başında gelmektedir. İçeriğiniz ile ilgili ve akılda kalıcı bir alan adı e-ticaret sitelerinin olmazsa olmazıdır.
• E-ticaret sitenizde satacağınız ürünler için çok iyi bir pazarlama stratejisi oluşturup bunu uygulamaya geçirmelisiniz.
• Ürünlerinizi satışa sunduğunuzda müşterileriniz aldığı/alacağı ürünleri alış veriş sepetine ekleyerek kolay bir şekilde yönetebilmelidir.
• Ödeme esnasında anlaşmalı olduğunuz banka/bankaların size sunmuş oldukları avantajlar ve taksitler müşterilerinizin o ürünü alıp almamasında doğrudan etkilidir. Çoğu müşteri ödeme esnasında taksit veya avantajlı bir indirim göremediğinde o ürünü almaktan vazgeçerek başka bir siteye yönelmektedir.
• Yine ödeme esnasında kredi kartı kullanımında 3D Secure kullanılması güvenlik açısından müşterileri memnun eder. E-ticaret sisteminizde mutlaka yer alması gerekir.
• Ürünlerinizin çekiciliğini arttıran en önemli etken fotoğraflarıdır. Müşterileri tamamen bilgilendirici niteliklere sahip fotoğraflar, detaylı özellikler, tüketici yorumları, kredi kartı taksit avantajları gibi alanların mutlaka olması gerekir.

Yeni başlayanlar için e-ticaret ile ilgili en önemli hususları yukarıda belirttik. Tüm bunların yanı sıra e-ticaret sitesinin arama motorları tarafından sevilmesi önemlidir. Gerekli SEO çalışmasının uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Çünkü müşteriler doğrudan sitenize gelmek yerine ihtiyacı olan ürünü arama motorlarından aratarak gelmeyi tercih ederler. SEO çalışması sonrasında satmış olduğunuz ürünler de arama motorları tarafından sonuç olarak getirilir ve müşteri çekme açısından büyük önem arz eder.

Allah’a Emanet Olun. Murat Değirmenci

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir