E-Ticaret Nedir Ne Değildir

E-Ticaret Nedir Ne Değildir

1990’lardan itibaren giderek büyüyen ve günümüzün en büyük ticaret alanlarından birisi olan E-ticaret, kısacası internet üzerinden belirli kriterler neticesinde gerçekleştirilen bir alış veriş şeklidir. Müşteriler alacakları ürünleri internetten araştırırlar ve uygun bulduklarında satın alırlar. E-ticaret sitesi sahibi de satın alınan ürünü müşterisine göndererek alış verişi tamamlar. Ana hatları ile bu şekilde olan e-ticaret, pek çok kimse tarafından maalesef eksik ya da yanlış bilinmektedir. Özellikle ülkemiz için henüz yeni diyebileceğimiz bu sektörde yalan yanlış bilgilerin olması son derece doğaldır. Çünkü piyasada bu işe girişip de başarısız olan ya da kulaktan dolma eksik bilgilere sahip olan pek çok kimse bulunmaktadır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak e-ticaret nedir ne değildir diyerek siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye çalışacağız. Eğer e-ticaret hakkında bilgi sahibi değilseniz ya da kulaktan dolma bilgilere sahipseniz mutlaka dikkatlice okumalısınız.

İlk olarak e-ticaret nedir diye bir göz atalım. E-ticarette kurduğunuz site üzerinden müşterilerinize kolaylıkla ulaşarak ürünlerinizi satabilirsiniz. E-ticaret sitesi yılın her günü gece gündüz farkı gözetmeksizin açık durur. Böylece siz uykuda dahi olsanız dünyanın her tarafından erişilerek satış gerçekleştirilebilir. Üstelik fiziki bir mağazadan çok daha az maliyetle bunu gerçekleştirebilirsiniz. Müşterileriniz istedikleri zaman gelerek başka ürünlerinizi de sadece birkaç fare tıklaması ile inceleyerek satın alabilir. Sitenin ürün yerleşimi çok iyi olması halinde müşterileriniz diğer ürünleri de görerek satın almaya meyledebilir. E-ticarette yapacağınız işin durumuna göre belli bir depo veya stok yeri gerekmeyebilir. Böylece tamamen bilgisayarınızın başından ürünlerinizi takip ederek stoklarınızı güncelleyebilirsiniz. Satacağınız ürünlerin piyasasını güzelce araştırıp ortalama bir fiyat paritesi belirlemelisiniz. Piyasadan ne çok ucuz ne de çok pahalı satmamalısınız ki olumsuz bir intiba oluşturmasın siteniz. Kabaca e-ticaret bu şekilde anlatılabilir.

Bir de e-ticaret ne değildir konusunu ele alalım. İşte asıl önemli olan husus tam da burası diyebiliriz. E-ticaret hakkında doğru kaynaklardan edinilmeyen bilgiler neticesinde e-ticaret nedir ne değildir konusu kafaları kurcalamaktadır. E-ticaret, uzaktan görüldüğü gibi basit bir iş değildir. Siz oturacaksınız hiçbir şey yapmadan paralar oluk oluk akacak. Bu tamamen hayalden öte bir şey değildir. Her işte olduğu gibi bu işte de büyük emek vermeniz gerekmektedir. Ürünlerinizi sitenize ekledikten sonra her şey bitmiş olmuyor. Ürünlerinizi hedef kitlenize ulaştıracak şekilde reklam ve duyurular yapmalısınız. Asla karamsar olmamalısınız. Sonuçta bir nevi bilinen ticaret olan e-ticarette işler her an kötüye de gidebilir, çok daha iyi de olabilir. Bu nedenle üzerinize düşenleri yerine getirerek doğru bir strateji izlemelisiniz.

Kısaca e-ticaret nedir ne değildir anlatmaya çalıştık. Sizler de daha önce bu piyasada yer almamış iseniz bu yazdıklarımızın çok daha fazlasını öğrenmelisiniz. E-ticaret sektörü sanıldığı kadar kolay olmamakla beraber, düşünüldüğü kadar da karmaşık bir sektör değildir. Her şeyi her haliyle doğru bir şekilde öğrenip planlı, programlı ve gerçek amada emek harcayarak yaptığınız takdirde size sandığınızdan çok daha fazla gelir getireceğinden şüpheniz olmasın.

Allah’a Emanet Olun. Murat Değirmenci

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir