Enflasyon Piyasalara Yeşil Işık Yakar mı?

Enflasyon Piyasalara Yeşil Işık Yakar mı?

Haftaya ABD’nin enflasyon verileriyle başlıyoruz. Önceki ayın %3,7’lik enflasyon oranından sonra, bu ay %3,3’e düşmesi bekleniyor.

Dolar endeksi, geçtiğimiz hafta 105 ile 106 arasında bir destek ve direnç seviyesi belirlemişti. Ancak, enflasyon verisi düşük gelirse, dolar endeksindeki düşüşlerin devam etmesi bekleniyor. Özellikle, enflasyon verisi beklentinin üstünde gelirse, dolar endeksi 106 puanlara doğru yükselebilir, bu da yatırım araçlarını olumsuz etkileyebilir.

Haftanın ekonomik takvimine göz atıldığında, ABD’den salı günü çekirdek ve yıllık enflasyon TÜFE verilerinin yanı sıra çarşamba günü Japonya’dan büyüme verisinin geleceği görünüyor.

Perşembe günü, ABD’den işsizlik haklarından yapılan başvurularının açıklanması, piyasalarda işsizlik ve enflasyonun karşılıklı etkileşimine dair önemli ipuçları verebilir. Bu veriler, yatırımcıları harekete geçirecek ve piyasalarda yukarı yönlü bir harekete sebep olabilecek potansiyele sahip.

Cuma günü ise Euro Bölgesi’nden gelecek enflasyon verisi, global piyasalardaki enflasyon eğilimlerini destekleyip desteklemediği konusunda önemli bir gösterge olacak.

Fed üyelerinin konuşmalarının da piyasalarda hareketliliğe sebep olabileceği görünüyor. Özellikle, Fed’in faiz politikasında yapabileceği değişikliklere dair spekülasyonlar, yatırımcıları tedirgin edebilir ve piyasalarda dalgalanmalara neden olabilir.

Önümüzdeki günlerde, enflasyon ve işsizlik verilerinin yanı sıra Fed’in faiz politikasıyla ilgili belirsizlikler, yatırımcıları daha temkinli olmaya yönlendirebilir. Ancak, bu belirsizliklerin aynı zamanda fırsatlar da sunabileceği unutulmamalı. Yatırımcılar, dikkatli bir şekilde ekonomik gelişmeleri takip etmeli ve portföylerini bu belirsizliklere karşı dengeli bir şekilde hazırlamalı.

Anlatılanlar yatırım tavsiyesi içermez.

Makalenin yayınlandığı kaynak: https://tr.investing.com/analysis/enflasyon-piyasalara-yesil-isk-yakar-m-200493663

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir